Jakimi psami są mastify tybetańskie?

Wysoki, z grubą sierścią i krzaczastym ogonem, pies ten ma spokojną i majestatyczną naturą. Jest to gigantyczna rasa, ważąca od 35 do 70 kilogramów lub więcej. Chociaż ma wiele dobrych cech, mastif tybetański nie jest odpowiednim psem dla każdego.

Pies tej rasy jest cichy, czujny i opiekuńczy wobec swojej rodziny, w tym innych zwierząt dom owych, a także jest skłonny być delikatnym i tolerancyjnym wobec dzieci. Ma niezależny charakter, zdecydowany i terytorialny temperament. Jest podejrzliwy wobec obcych, do tego stopnia, że może nie wpuszczać do domu ludzi, których akceptujesz. Ze względu na swoje dziedzictwo jako stróż ma tendencję do częstego szczekania w nocy.

Chociaż jego charakter ochronny może być atrakcyjny, mastif tybetański nie jest najlepszym wyborem dla początkującego właściciela psa. Pies ten potrzebuje kogoś, kto może go poprowadzić życzliwym, stanowczym, konsekwentnym treningiem, nigdy siłą ani okrucieństwem. Jest niezależnym myślicielem, ale dobrze reaguje na rutynę. Mastify tybetańskie nie lubią niezgody, więc kłócenie się przed nimi lub karcenie dzieci w ich obecności nie jest dobrym pomysłem. Prawdopodobnie staną między wami, aby położyć kres kłótniom.

Dojrzały mastif ma niski poziom aktywności, ale szczenięta są aktywne i potrzebują miejsca do biegania w bezpiecznym, wolnym od ruchu miejskiego miejscu. Rasa najlepiej nadaje się do domu z dużym podwórkiem otoczonym solidnym płotem o wysokości około 180 cm. Mastify tybetańskie są terytorialne i muszą poznać granice.