Rozwód.

Epoka rozwodów

Każdy z nas na pewno zaobserwował, że coraz częściej wieloletnie pary w naszym otoczeniu decydują się na zakończenie swoich związków. Rozwody stają się coraz popularniejsze i nie wiążą się one z tak wieloma negatywnymi emocjami jak do tej pory. Stało się to świetnym rozwiązaniem dla par, które po wielu latach wspólne życia nie potrafią kontynuować swojej dalszej drogi wspólnie. Wiązać może się to z wieloma przyczynami takimi jak brak wspólnych celów, zdrady lub po prostu wypalenie uczuć. Dzięki temu obie strony związku mają szansę rozpocząć nowe i szczęśliwsze życie. Orzeczenie nieważności małżeństwa staje się dla nich przepustką do nowego etapu.

Rozwód sądowy

Najpopularniejszym sposobem zakończenia związku małżeńskiego jest uzyskanie rozwodu na drodze sądowej. Dzięki temu pod względem prawnym dana para nie jest ze sobą związana. Najszybszym sposobem na uzyskanie rozwodu jest brak orzekania o winie. Zazwyczaj dzieje się tak w przypadku par, które wspólnie podejmują decyzję o rozwodzie co wynikać może z wypalenia uczuć lub braku zaangażowania z obu stron. Związki takie zazwyczaj kończą się w przyjaźni i nie wiążą się z problemami na sali sądowej. Dużo większym wyzwaniem są jednak rozwodu z orzeczeniem o winie, gdzie jedna ze stron odpowiedzialna jest za rozpad małżeństwa. Najczęściej rozwody takie wynikają ze zdrad lub nieuczciwości jednego z małżonków. Tu często sprawa rozwodowa trwa dłużej i zazwyczaj wiąże się również z aspektami finansowymi. Tak zwane pranie brudów jest w tym przypadku bardzo częstym zjawiskiem – ma to bardzo negatywny wpływ na wszystkich członków rodziny.

Rozwody kościelne – sąd kościelny

Zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do uznania rozwodu również przez kościół. Nie jest to jednak powszechne zjawisko, ponieważ tylko kilka wyjątkowych przypadków uznawane jest przez kościół jako wskazanie do orzeczenia o zakończeniu małżeństwa. Jest to jednak sposób na całkowite zakończenie związku i rozpoczęcie nowej relacji z inną osobą.