Czy stosowanie wielorazowych pieluszek wymaga instrukcji?

Rodzice stojący przed wyborem dotyczącym wielorazowego pieluchowania, czyli prościej mówiąc używania pieluszek wielorazowych, zadają sobie wiele pytań. Zazwyczaj są przekonani o wartościach proekologicznych takich decyzji, wierzą też, że jest to bezpieczniejsze i zdrowsze dla dziecka, a także zazwyczaj bardziej ekonomiczne. Ich dylematy dotyczą natomiast tego, czy zbytnio nie utrudnią sobie życia taką decyzją. Czy będą wiedzieli jakich produktów używać, w jaki sposób je zakładać i zdejmować, czym jest właściwe przechowywanie pieluszek i wkładów, jak je prać, suszyć i czy to wszystko jest warte takiego zachodu?

To wcale nie jest takie trudne!

Wieloletnia przewaga jednorazowych pieluszek ma swoje źródło w przekonaniu, że jest to sposób najwygodniejszy i najmniej skomplikowany. Brak wiedzy na temat podstaw wielorazowego pieluchowania może zatem skutecznie zniechęcić rodziców, którzy przymierzają się do takiej decyzji. Współczesne pieluchowanie wielorazowe od dłuższego już czasu nie ma jednak nic wspólnego z tym, z czym nadal kojarzy się wielu osobom, czyli z uciążliwym praniem ręcznym, gotowaniem czy prasowaniem pieluch. Pranie czy ich przechowywanie to nic trudnego gdy mamy do czynienia ze współczesnymi pieluchami. Jeśli chodzi o pranie, ważnym elementem jest to, że zanim przystąpimy do prania zasadniczego powinniśmy włączyć program do płukania i wirowania. Robimy to w celu wypłukania moczu i ewentualnych resztek kupki. Następnie pierzemy w 40° lub 60°, pamiętając, że jeśli decydujemy się na niższą temperaturę przyda się płyn odkażający. Warto też do prania używać proszku dla dzieci lub proszków ekologicznych.

Co z tym zapachem?

Kolejne częste wątpliwości dotyczą zapachu używanych pieluszek. W tym wypadku ważne jest właściwe ich przechowywanie. Wystarczy kilka informacji oraz praktyka, a żaden niepożądany zapach nie będzie nam przeszkadzał. Właściwe przechowywanie pieluszek i wkładów przedłuża również ich trwałość. Niejednokrotnie słyszeliśmy, że pieluchy wielorazowe mogą być używane przez kolejne dzieci. Warto więc zadbać o ich stan, żeby dłużej nam służyły. Do wyboru mamy możliwość przechowywania brudnych pieluszek w koszu na pieluszki lub w siateczce/worku PUL. Jeśli decydujemy się na kosz, warto pamiętać, żeby posiadał pokrywkę, ale taką z możliwością niedomykania. Potrzebny nam bowiem dostęp powietrza. Można również zaopatrzyć się w dowolny olejek eteryczny, którym warto skropić np. kawałek materiału i umieścić na dnie kosza. Worek PUL to worek wyprodukowany z nieprzemakalnej dzianiny, nie przepuszcza on wilgoci, a także dodatkowo zatrzymuje zapach wewnątrz. Możemy go prać razem z pieluszkami. Warto jeszcze pamiętac, że przed wrzuceniem pieluszek do kosza czy worka PUL należy pozbyć się nieczystości stałych. Możemy je spłukać pod strumieniem wody, ewentualnie wrzucić do toalety.